Category: Paul-琮政 Life

  • Petrol V Eggs?

    I think the person who wrote this is lil bit childish..

    A man eats two eggs each morning for breakfast. When he goes to the grocery store he pays 60 cents a dozen. Since a dozen eggs won’t last a week he normally buys two dozens at a time.
    One day while buying eggs he notices that the price has risen to 72 cents. The next time he buys groceries, eggs are 76 cents a dozen.

    When asked to explain the price of eggs the store owner says, “The price has gone up and I have to raise my price accordingly”.
    This store buys 100 dozen eggs a day. He checked around for a better price and all the distributors have raised their prices.
    The distributors have begun to buy from the huge egg farms. The small egg farms have been driven out of business. The huge egg farms sell 100,000 dozen eggs a day to distributors. With no competition, they can set the price as they see fit. The distributors then have to raise their prices to the grocery stores. And on and on and on.

    As the man kept buying eggs the price kept going up. He saw the big egg trucks delivering 100 dozen eggs each day. Nothing changed there. He checked out the huge egg farms and found they were selling 100,000 dozen eggs to the distributors daily. Nothing had changed but the price of eggs.

    Then week before Thanksgiving the price of eggs shot up to $1.00 a dozen. Again he asked the grocery owner why and was told, “Cakes and baking for the holiday”. The huge egg farmers know there will be a lot of baking going on and more eggs will be used. Hence, the price of eggs goes up. Expect the same thing at Christmas and other times when family cooking, baking, etc. happen.

    This pattern continues until the price of eggs is 2.00 a dozen. The man says, ” There must be something we can do about the price of eggs”.

    He starts talking to all the people in his town and they decide to stop buying eggs. This didn’t work because everyone needed eggs.

    Finally, the man suggested only buying what you need. He ate 2 eggs a day. On the way home from work he would stop at the grocery and buy two eggs. Everyone in town started buying 2 or 3 eggs a day.

    The grocery store owner began complaining that he had too many eggs in his cooler. He told the distributor that he didn’t need any eggs. Maybe wouldn’t need any all week.

    The distributor had eggs piling up at his warehouse. He told the huge egg farms that he didn’t have any room for eggs would
    not need any for at least two weeks.

    At the egg farm, the chickens just kept on laying eggs. To relieve the pressure, the huge egg farm told the distributor that they could buy the eggs at a lower price.

    The distributor said, ” I don’t have the room for the %$&^*&% eggs even if they were free”. The distributor told the grocery store owner that he would lower the price of the eggs if the store would start buying again.

    The grocery store owner said, “I don’t have room for more eggs. The customers are only buying 2 or 3 eggs at a time. Now if you were to drop the price of eggs back down to the original price, the customers would start buying by the dozen again”.

    The distributors sent that proposal to the huge egg farmers but the egg farmers liked the price they were getting for their eggs but, those chickens just kept on laying. Finally, the egg farmers lowered the price of their eggs. But only a few cents.

    The customers still bought 2 or 3 eggs at a time. They said, “when the price of eggs gets down to where it was before, we will start buying by the dozen.”

    Slowly the price of eggs started dropping. The distributors had to slash their prices to make room for the eggs coming from the egg farmers.

    The egg farmers cut their prices because the distributors wouldn’t buy at a higher price than they were selling eggs for. Anyway, they had full warehouses and wouldn’t need eggs for quite a while.

    And those chickens kept on laying.

    Eventually, the egg farmers cut their prices because they were throwing away eggs they couldn’t sell.

    The distributors started buying again because the eggs were priced to where the stores could afford to sell them at the lower price.

    And the customers starting buying by the dozen again.

    Now, transpose this analogy to the gasoline industry.

    What if everyone only bought $10.00 worth of gas each time they pulled to the pump? The dealer’s tanks would stay semi full all the time. The dealers wouldn’t have room for the gas coming from the huge tank farms. The tank farms wouldn’t have room for the gas coming from the refining plants. And the refining plants wouldn’t have room for the oil being off loaded from the huge tankers coming from the oil fiends.

    Just $10.00 each time you buy gas. Don’t fill it up. You may have to stop for gas twice a week but, the price should come
    down.

    Think about it.

    As an added note…When I buy $10.00 worth of gas that leaves my tank a little under quarter full. The way prices are jumping around, you can buy gas for $2.65 a gallon and then the next morning it can be $2.15. If you have your tank full of $2.65 gas you don’t have room for the $2.15 gas. You might not understand the economics of only buying two eggs at a time but, you can’t buy cheaper gas if your tank is full of the high priced stuff.

    Also, don’t buy anything else at the gas station; don’t give them any more of your hard earned money than what you spend on gas, until the prices come down…”

  • Traffic Jam

    I just pity these drivers jam all the way to PJ/Damansara/Mont Kiara to work. Traffic jam, it’s just part of KL City worker lifestyle 😛

  • We are talking about Advertisement

    How to advertise your products/services without paying any single cent? There is always a cost to advertise on website banner, billboard, ads on paper or internet.

    (more…)

  • Brand new laptop for Sale!

    FTEC W2 Series – 8260 NotebookSPECS:
    • Intel® Centrino Mobile Technology
    • Intel® Pentium® M Processor 740 (2MB Cache, 1.73GHz, 533MHz FSB)
    • Intel® Pro/Wireless 3915ABG Netowrk Connection 802.11a/b/g
    • Intel® 915GM Chipset
    • 12.1″ Wide Screen XGA TFT Display
    • 40GB Hard Disk Drive
    • 512MB DDR SDRAM
    • CD RW + DVD Combo Drive
    • 3 x USB2.0 / PCMCIA / VGA Out / Firewire / Card Reader
    • Integrated up to 128MB Intel Graphics Media Accelerator 900
    • Integrated 56K Modem & 10/100 LAN Port
    • Li Ion Battery Pack
    • Microsoft Windows XP Home Edition
    • Approx 1.90Kg weight
    • Colour: Grey

    Q&A:

    1. Latest retail price as of time of publication of this advertisement
    • RM 4,299 – Intech, front cover, 30 August 2005.

    2. Why are you selling it so cheap?
    • Bought two for my family use, but decided to only use one, as we decided to switch one home computer to Mac.

    3. Is it brand new?
    • Never been used by seller. Upon inspection, the plastic wrapper around the lap top has been opened by the retailer.

    4. How light is it?
    • Ridiculously light. Only 1.9KG.

    5. Aesthetics?
    • It looks so cool, you’ll be the envy of your friends

    6. Warranty?
    • Retailers warranty on parts and labour until 06 Aug 2007 (See pic).

  • 因为我不是狗

    小星: 小根,帮我更换最新的网站照帖。
    小根: 好,现在弄。
    (五分钟后。。。)
    小根:小星,我弄好了。
    小星:好,谢谢!
    小根:没饼干吗?
    小星:好吧,给你一片。
    小保罗:小星,我也要。
    小星:好吧,给你一片。
    小根(很气):为什么小保罗没做东西你给他!!!
    小星:因为他不是狗。。。

    故事要点:每当练狗师练狗,都会“给”它食物为鼓励。小根是狗吗?